Sviten av 1-1-matcher är nu uppe i fyra raka och senast på Rambergsvallen framkallade resultatet betydligt mer positiva känslor än hemma mot Gefle. En stark och disciplinerad insats av DIF som var nära att straffa Häcken, men där gamle blårandige bekantigen Rene Makondele dessvärre förhindrade bärgandet av trepoängaren.

Nu väntar Helsingborg i sista matchen innan EM-uppehållet och de regerande allsvenska mästarna har inte sett lika heta ut under våren som under fjolåret. Det i kombination med en hyfsat jämn bortastatistik mot HIF (2 segrar, 1 oavgjord och 2 förluster under de senaste fem åren), borde tala för vissa poängmöjligheter för Magnus Pehrssons manskap. Så här ser MP själv på premisserna enligt tio-snabba-modellen:

Saker att ta med sig från Rambergsvallen
- Disciplinen och ett förbättrat passningsspel.

Läget i laget
- Ganska okej. Trots att vi har varit segerlösa i några matcher så har vi också varit obesegrade och jag tycker att det känns bättre nu efter Häcken-matchen än vad det gjorde efter Gefle-matchen. Så det är uppåtgående.

Helsingborg som motståndare
-  De är regerande mästare och har inte visat mästartakter än i år. Men det är ett lag som har en hög intensitet i sitt spel och som spelar betydligt mer direkt än vad Häcken gör.

Spelare att se upp med i HIF
- Jag tycker att deras innermittfält är de två spelare som är viktigast för Helsingborg.

Kebba Ceesay
- Inte felfri, för han var inblandad i deras mål, men i övrigt en väldigt stark insats utifrån den uppgift han fick senast.

Brian Span
- Ett mycket positivt inhopp och en debut i allsvenskan som lovar mera.

Tankar om tabellen
- Inte så många. Naturligtvis hade vi velat haft ett bättre utgångsläge men det blir ju ett naturligt break efter Helsningborgs-matchen och då får vi titta lite mer på var vi är och vad som krävs. Men just nu finns inte så mycket funderingar på det.

Marc Pedersen
- Missar resten av säsongen vilket är väldigt beklagligt för oss och framför allt för honom.

Övrig skadestatus
- Förutom Marc är Martin Broberg fortfarande inte tillgänglig.

EM-uppehåll
-  Skönt att få lite tid för återhämtning. Samtidigt en bra möjlighet att träna lite mer och sätta våra grunder igen. Det blir som en miniförsäsong så det ser jag fram emot, framför allt när vi offensivt har haltat lite i vårt spel jämfört med vad vi kände i början av tävlingssäongen.

När: Onsdag 23 maj 19.00
Var: Olympia
Hur: Ses på plats (köp förköp till ståplats “sektion N3 bortastå”) eller på Canal+ Sport 1.
Skadade och frånvarande spelare: Marc Pedersen, Martin Broberg
Truppen: Läggs ut på dif.se så fort den finns tillgänglig