Ett kraftigt och ihärdigt regn gjorde fredagskvällens match mellan Djurgården och Häcken till en blöt tillställning. Stockholms stolthet trivdes dåligt i vätan och åkte på sina andra raka 0-3-förlust när gästerna gick upp i serieledning i Allsvenskan.

– Spelarna gillade inte läget tillräckligt mycket. I framför allt första halvlek fanns ingen övertygelse och tro på det vi skulle göra och det får jag ta på mig, sa DIF-managern Magnus Pehrsson

Häckens tränare Peter Gerhardsson hade anledning att se gladare ut. Hans lag var klassen bättre denna fredag även om matchens första mål (Björn Anklev) tillkom en aning tursamt. Men René Makondele, Dioh Williams och Waris Majeed gav hela tiden de svartgula stora fördelar i offensiven samtidigt som hemmalaget hade svårt att göra något av sina omställningslägen.

– Det var sex gånger som vi vann bollen centralt och fick precis de lägena som vi ville ha men inte löpte. Från att ha varit ett fungerande lag så har vi tagit ett steg tillbaka sett till en av halvlekarna mot AIK senast och båda halvlekarna i dag, sa Pehrsson.

Djurgården mäktade bara med tre skott på mål under matchen, och inget av dem tvingade Christoffer Källqvist i bortalagets mål att glänsa. Stadiondebuterade Kenneth Höie hade en tristare kväll med tre mål i hemmakassen, men precis som mot AIK kan knappast norrmannen lastas för något av dem.

Blåränderna strukturerade om laget i halvtid och frångick den utpräglade 4-5-1-uppställningen. Med två forwards ryckte laget upp sig, men det först efter att Dioh Williams, en av planens bästa spelare, ökat på till 0-2 i minut 54.

– Vi jobbade hårt efter deras andra mål och skapade också några chanser men genomgående var Häcken för bra i sitt försvars- och omställningsspel. Vi spelade för långsamt med för mycket passningar i förstaläget och för många touch på bollen, konstaterade Pehrsson.

När Waris Majeed fastställde slutresultatet till 3-0 i den 82:a minuten började merparten av de 5594 att lämna Stadion i skyfallet. För Magnus Pehrsson och Djurgården gäller det att repa nytt mod till på onsdag då Åtvidaberg står för motståndet på K-märkta Kopparvallen.

DIF – Häcken 0-3 (0-1)
(35) 0-1 Anklev
(54) 0-2 Williams
(82) 0-3 Majeed
Domare: Tobias Mattsson
Publik: 5594
Varningar, DIF: Daniel Sjölund, James Keene.

Djurgårdens lag: Höie – Nymann, Bergström, Toivio (k), Dahlén – Gustafsson (Rajalakso, 54), Tibbling (Igboananike, 67), Sjölund, Hämäläinen, Keene (Span, 86) – Erton
Kvar på bänken: Vaiho, Jarl, Kamara

Avslut: 9-10
Avslut på mål: 3-7
Bollinnehav: 53-47
Frisparkar: 13-8
Hörnor: 3-5
Offside: 0-0
Varningar: 2-1

DIF Fotboll