Fortsatt City-samarbete: Godsway lånas av DIF

Djurgården och Manchester Citys samarbete fortsätter. Som ett led i detta lånas nu den ghananske forwarden Godsway Donyoh ut till Djurgården under 2013.

Samarbetet mellan Stockholm stolthet och de regerande Premier League-mästarna inleddes förra året då Man Citys utvecklingschef Patrick Vieira och Scouting and Recruitment Operations Manager, Fergal Harkin, besökte Stockholms Stadion och Kaknäs. Under höstlovet var två DIF-juniorer, Marijan Cosic och Christian Rubio Sivodedov, liksom fystränaren Jordi Gonzalezmed Manchester City och lite senare på året kom 18-årige Godsway Donyoh från Manchester till Stockholm för att träna med Djurgårdens A-trupp och även delta i några träningsmatcher. Godsways spel imponerade och nu är det klart att Djurgården lånar forwarden under 2013.

– Det är en spelare som vi hade sett innan han kom dit och som vi snabbt fattade tycke för. Jag är glad över relationen till Manchester City som nu resulterat i att vi har fått hit en spelare som förhoppningsvis gör vårt lag bättre. Kombinationen av att han är en extremt talangfull spelare som passar in i vårt sätt att spela och att Manchester City tror på honom gör honom intressant för vårt lag säger Djurgårdens manager Magnus Pehrsson.

DIF FOTBOLL

 • Steffa

  There is only one way – GODSWAY!

 • Pingback: Fortsatt City-samarbete: Godsway lånas av DIF | Lågoddsare

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000894873206 Elias DrängaFan Blomqvist

  HEY HEY GODSWAY!!

 • Christian Lindberg

  Intressant! Welcome!

 • Fredde

  Waoow vad jag älskar ledningen i Djurgårdens IF just nu!

  Ny arena
  Ny hall
  Ny marknadsföring
  Nya tränare
  Ny utrustning
  Ny spelstil
  Nya Värvningar
  Många unga talanger
  DIFTV Äger!
  Samarbetet med Man C (?)
  Tbx till röda bortaställ

  Har säkert glömt massa saker, men det händer verkligen grejer nu !

 • Guest

  parabol tjock ful bre

 • Guest

  kukhuvud fett ful

 • Guest

  kan du komma hem t mig o hjälpa med livestrem behöver bättre signaö

 • Guest

  signal

 • Guest

  Du e chock ful stor huve liten kropp kukhuvud ballong

 • svempa

  Välkomen till djurgården JAG hoppas att du får ett kontrakt men djurgården det är vi som är från djurgården vi älskar djurgården