Logga in på MittDIF, ditt eget konto på DIF.se.
DIF.se använder sig av cookies för att förbättra användarupplevelsen samt förbättra webbplatsens funktionalitet
Meny
Alla biljetter till Djurgårdens tilldelade sektioner sålde slut på fredagen när biljetterna släpptes.
Klockan 10:00 på fredagen den 13 september släpptes Djurgårdens biljetter till årets sista match borta mot IFK Norrköping. Samtliga biljetter är nu slut på såväl Djurgårdens tilldelade sittplats som ståplats, totalt ca 3700 biljetter. Köp matchen på Cmore! Köp den via den här länken så går en slant till Djurgården.
Allsvenskan - lördag, 2 nov 2019 13:00
2-2 (2-0)
Marcus Danielson (K)Nr. 3 Försvar
Jacob Une LarssonNr. 4 Försvar
Elliot KäckNr. 5 Försvar
Jesper KarlströmNr. 6 Mittfält
Kevin WalkerNr. 8 Mittfält
Haris RadetinacNr. 9 Mittfält
Astrit Ajdarevic Nr. 10 Mittfält
Jonathan RingNr. 11 Mittfält
PK BråtveitNr. 12 Målvakt
Edward ChilufyaNr. 14 Mittfält
Jonathan AugustinssonNr. 15 Försvar
Aslak WitryNr. 16 Försvar
Nicklas BärkrothNr. 19 Mittfält
Emir KujovicNr. 20 Anfall
Fredrik UlvestadNr. 23 Mittfält
Curtis EdwardsNr. 24 Mittfält
Tommi VaihoNr. 30 Målvakt
Buya TurayNr. 77 Anfall
Aslak WitryNr. 16 Försvarare
Jacob Une LarssonNr. 4 Försvarare
Marcus Danielson (K)Nr. 3 Försvarare
Elliot KäckNr. 5 Försvarare
Fredrik UlvestadNr. 23 Mittfältare
Jesper KarlströmNr. 6 Mittfältare
Curtis EdwardsNr. 24 Mittfältare
Haris RadetinacNr. 9 Anfallare
Buya TurayNr. 77 Anfallare
Jonathan RingNr. 11 Anfallare
Målskyttar 1-0 Rasmus Lauritsen 8'2-0 Sead Haksabanovic 14'2-1 Jesper Karlström 50'2-2 Buya Turay 65'
Gula kort Fredrik Ulvestad, Jesper Karlström, Buya Turay
Röda kort
Domare Glenn Nyberg
Publik (Östgötaporten)
22 januari 2021 22 jan 2021 Herrar, A-lag
22 januari 2021 22 jan 2021 Damer, A-lag
22 januari 2021 22 jan 2021 Souvenirer
Guldet ska firas så det syns och på smguld2019.se finns det gott om guldsouvenirer att köpa.
Guldet är bärgat och nu samlar vi ihop alla supportrars filmer från det massiva firandet.
Här kan du se om den rafflande guldmatchen IFK Norrköping - Djurgården i sin helhet.
Efter en makalös vändning på Östgötaporten från tvåmålsunderläge till 2-2 kan DIF numera titulera sig Svenska Mästare 2019.
Med årets femtonde fullträff såg Buya till att vinna den allsvenska skytteligan.
Djurgården är Svenska Mästare 2019 och det ska firas rejält! Vi välkomnar alla Djurgårdare till Stockholms Stadion under söndagen för att hylla guldhjältarna.
På lördag avgörs det. DIF beger sig till Östgötaporten för sista akten i toppstridsdramat.
Fredrik Ulvestad är redo för Peking och ser fram emot att inte behöva oroa sig för gula kort i säsongens sista match.
Vi är framme vid Allsvenskans sista omgång och frågade ett gäng spelare om känslan inför lördag.
Läs mer
Den tidigare Djurgårdsspelaren Ronald Åman skriver fint om vännen Torsten Furukrantz.
Djurgårdsfamiljen har sorg. En verklig profil har lämnat oss. Torsten, eller ”Totte” i trängre kretsar, var en sann glädjespridare och stockholmsprofil även om han spenderade sina sista aktiva fotbollsår i Uppsala och Sirius. Få eller ingen kunde sin Stockholmiana – det vill säga läran om Stockholm – som ”Totte”. Och den delade han frikostigt med sig av, oavsett om det var i födelseorten Stockholm, Uppsala eller hans sista bostadsort, Torshälla. Unge herr Furukrantz kom fram i IFK Stockholm som på den tiden spelade i division 2. Han debuterade 1959 och blev 1961 ”Pressens son”, en hedersbetygelse från media för att uppmärksamma en talang utanför Allsvenskan. Han spelade i IFK Stockholm i tre år innan det var dags att ta steget över till Blåränderna 1963, där han debuterade mot Hammarby i maj. Året efter blev han svensk mästare i Djurgården. Två år senare blev mästarlaget DIF utsatta för en köpoffensiv ifrån Sirius där fem spelare från 1964 års guldlag försvann till hårt satsande Sirius. Förutom ”Totte” Furukrantz värvades även Leif Eriksson, Arne Arvidsson, ”Tjalle” Mild och Hasse Nilsson. ”Totte” spelade i Sirius åren 1966-1973 och blev sedan tränare 1974. Vi som haft förmånen att känna ”Totte” minns honom som en social dynamo som alstrade energi såväl på golfbanan, som i DIF-samlingar och på fotbollsplanen. Inte bara det: han var elegant också. Ett adelsmärke som bestod in i döden. Vila i frid, Totte! Ronald Åman, 107 matcher i Djurgården 1979-1984. Torsten Furukrantz längst ner till vänster i bild.
Traveller Buss erbjuder skjuts med hockeyns spelarbuss från DIF-dagen på Kaknäs till hockeypremiären på Hovet.
Galloway, Bergtoft, Rascken, Tauer och Jones är några av de tunga namnen som är klara för drabbningen mot Eskilstunas veteraner under DIF-dagen.