Logga in på MittDIF, ditt eget konto på DIF.se.
DIF.se använder sig av cookies för att förbättra användarupplevelsen samt förbättra webbplatsens funktionalitet
Meny
Djurgårdens lovande ytterback gör sig redo för dubbla landskamper mot Finland.
Det blev en tuff och skadedrabbad vårsäsong för Axel Wallenborg under hans första år i DIF, men under hösten har Axel fått vara frisk och kunnat spela tolv matcher under sin utlåning till IFK Haninge i Ettan Norra. Nu kommer ytterligare ett positivt besked för Axel som kallas in till det svenska U20-landslaget som tar sig an Finland i ett dubbelmöte på bortaplan. Därmed blir det första kallelsen till U20-landslaget för Axel som sedan tidigare har sju U17-landskamper på sitt cv. Landskamperna spelas den 11 samt 14 november på Wiklöf Holding Arena och rapporter om Axels insatser följer på dif.se.
21 maj 2022 21 maj 2022 Herrar, A-lag
21 maj 2022 21 maj 2022 Damer, A-lag
20 maj 2022 20 maj 2022 Herrar, A-lag, Damer
20 maj 2022 20 maj 2022 Föreningen, Herrar, A-lag
19 maj 2022 19 maj 2022 Historia
DIF beger sig söderöver för att jaga nya poäng i toppstriden på Guldfågeln Arena. Här hittar du intervjuer och förutsättningarna inför matchen.
Better You besöker spelarna och delar ut goodiebags samt svep från herrarnas matcher mot MFF och Elfsborg och damernas sköna segrar mot AIK och Umeå ser du i detta avsnitt.
Dags för en legendarisk blårandig lirare att föräras en plats i DIF Hall of Fame.
Under onsdagen höll förbundskapten Janne Andersson presskonferens där han presenterade truppen för kommande matcher i Nations League och Hjalmar Ekdal fanns med bland namnen.
Europaspel, hemmaderby och ett antal viktiga matcher i den allsvenska toppstriden väntar i sommar. Här hittar du information om datum för kommande biljettsläpp.
Läs mer
Vi tackar Todd med familj, samt övriga familjer inbjudna av AjaBajaCancer, som var på plats i matchen mot Halmstad och stöttade laget till tre viktiga poäng i toppstriden.
Todd delade även ut pris som matchens spelare vilket gick till Edward Chilufya som stod för det matchavgörande målet. För Karin Hertzman, som är Moderna Försäkringars marknadsansvarige för partnerskap, var det självklart att att Moderna skulle skänka sitt matchvärdskap till AjaBajaCancer. – Vi vill bidra till att fler ska upptäcka det viktiga arbetet som AjaBajaCancer gör för barn som drabbats av cancer och deras familjer. Dessutom är vi stolta över att samarbeta med Djurgården som gör ett fantastiskt arbete med att lyfta fram viktiga organisationer, berättar Karin. Läs mer om AjaBajaCancer här
I samråd med Djurgårdens medicinska team har ”Chili” tagit beslutet att stanna i Stockholm under landslagsuppehållet.
Här ser du Magnus Eriksson och Rasmus Schüller kommentera den sköna segern på Tele2 Arena samt även den efterföljande presskonferensen