Logga in på MittDIF, ditt eget konto på DIF.se.
DIF.se använder sig av cookies för att förbättra användarupplevelsen samt förbättra webbplatsens funktionalitet
Meny
Med två titlar i bagaget rör sig nu den snabbfotade mittfältaren vidare till en ny fotbollstillvaro.
Jonathan Ring kom till Djurgården inför säsongen 2018 och efter en inledande säsong med fyra mål och fyra assist skulle de kvicka fötterna med de snabba, oväntade dribblingarna fira stora triumfer för ”Ringen” under 2019. Då stod han för sju mål och lika många assister i DIF-tröjan och var en viktig bidragande faktor till att SM-guldet bärgades.
Årets säsong har dock varit tuffare för Jonathan Ring som inte riktigt hittat tillbaka till formen och poängskörden från fjolåret. I och med att kontraktet löper ut väntar istället en ny fotbollstillvaro för Jonathan som lämnar DIF och rör sig vidare efter söndagens match. – Jag kom hit för att vinna någonting och visa att jag kan prestera i en storklubb. Båda delarna har jag gjort nu och det är jag nöjd med. Sedan vill jag tacka alla spelare som jag spelat med och alla som har jobbat i och runt föreningen, alla på kansliet som kanske inte syns så mycket men gör ett grymt jobb och ett tack till Bosse (Andersson) och Henke (Berggren). Jag vill även tacka de supportrar som har stöttat mig i både med- och motgång. Jag har trivts väldigt bra i föreningen och det blir kul att testa någonting nytt nu, summerar Jonathan.
För sportchef Bosse Anderssons del tackar han av en spelare som genom sina poäng på planen varit med och spelat hem två titlar till föreningen under sin period i Djurgården. – Jonathan har varit en fantastisk viktig spelare för oss. Dels under 2018 när vi vann cupen och han var näst poängbäst i laget och dels med sju mål och lika många assist förra året vilket var starkt bidragande till att vi vann SM-guld 2019. Det är bara att lyfta på hatten och tacka Jonathan för fantastiska år i Djurgården, en otroligt härlig kille och lagkamrat både på och utanför planen. Vi önskar Jonathan ett stort lycka till i framtiden, säger Bosse.
17 augusti 2022 17 aug 2022 Herrar, A-lag
17 augusti 2022 17 aug 2022 Damer, A-lag
Här ser du Djurgårdens samt Apoels presskonferenser inför onsdagens playoff-match i Conference League.
Den kommande allsvenska matchen mot Varberg flyttas till lördag klockan 15:00.
Rosenborg blir ny klubbadress för den 21-årige norske ytterbacken som nu återvänder tillbaka till hemlandet.
Aftonbladet fortsätter att följa Djurgården i europaspelet.
Biljettförsäljningen har startat till bortamatchen mot APOEL i Europa Conference League för medlemmar och säsongare.
Läs mer
Jonathan Ring var Djurgårdens näst bästa poängspelare under 2019 med sju mål och sju assist. Nu är formen på uppåtgående och han ser fram emot att spela match igen.
Hur är det här upplägget av försäsongen med mycket träningar och bara en träningsmatch för din del? – Jag tycker det är bra. Så länge det är bra kvalité på träningarna – vilket det har varit – så är det inga problem. Samtidigt ska det bli kul att dra igång med matcher.
Man behöver inte träningsmatcher för att komma upp i nivå, så att säga? – Nej jag tycker att de flesta träningsmatcher blir ganska avslagna när man spelar många. Det här är ett bra upplägg.
Match mot Brann på lördag, ska det bli roligt att spela inför publik för första gången i år? – Ja verkligen, det blir ju lite speciellt med en träningsmatch när det är hemma på Tele2 och årets första match. Det gör att det känns roligt inför lördag och det är ett klart plus att det är inför vår hemmapublik.
Hur känns formen för egen del? – Formen känns bra även om det inte är nu den ska vara som bäst, den är uppgående och den kommer att bli bättre längre fram. Se Jonathan Ring och laget spela årets första match på lördag. Köp biljett till Djurgården-Brann här.
Jonathan Ring hoppas kunna bidra med nya poäng i söndagens derby mot Hammarby.
Under fjolåret gav Jonathan Ring tydliga indikationer på sin höga kapacitet och i år siktar han på en högre poängskörd i Allsvenskan.