Logga in på MittDIF, ditt eget konto på DIF.se.
DIF.se använder sig av cookies för att förbättra användarupplevelsen samt förbättra webbplatsens funktionalitet
Meny
Ukraina, Island och Danmark står för motståndet i det kommande EM-kvalet i april.
Djurgårdens talangfulla målvakt Elvira Björklund har redan tio U-landskamper på sitt cv och gör sig nu redo för att fylla på med ytterligare matcher när det svenska F19-landslaget beger sig till Danmark för att kvala till EM i Belgien juli 2023. Tre EM-kvalmatcher väntar på Køge Stadion: 5 april Ukraina - Sverige 8 april Sverige - Island 11 april Sverige - Danmark
28 maj 2023 28 maj 2023 Herrar, A-lag
26 maj 2023 26 maj 2023 Herrar, A-lag
26 maj 2023 26 maj 2023 Damer, A-lag
Dags för vårens sista hemmamatch på Stadion på måndag med tre mycket viktiga poäng på spel. Här hittar du intervjuer och förutsättningar inför matchen.
Matchsvep från Kalmar och Hammarby, Hjalmar Ekdal på Kaknäs, avstämning med damlaget samt svep från Ligacupfinalen då DIF PA19 fick lyfta pokalen.
Det blev seger med 4-1 för ett effektivt Kristianstads DFF i en match där Djurgården hade gott om chanser men bara Flavine Mawete hittade nätet.
DIF beger sig söderut för knepig bortamatch på Kristianstads Fotbollsarena. Här hittar du förutsättningarna.
Djurgården blev utan nätkänning trots gott om lägen mot ett effektivare Växjö som vann med 1-0.
Läs mer
Landskamper mot Spanien, Schweiz och Tyskland väntar för Elvira i mitten av februari.
Det svenska F19-landslaget förbereder sig för kommande EM-kval 2 i april och laddar upp med tre landskamper i spanska La Nucia norr om Benidorm. Djurgårdens keeper Elvira Björklund finns med i truppen som i tur och ordning ställs mot Spanien, Schweiz och Tyskland den 16-21 februari.
Ett treårigt kontrakt är nu påskrivet av den 18-åriga blårandiga målvaktstalangen.
Avgörande kvalmatcher mot Polen, Kroatien och Danmark väntar för DIF-målvakten.