Djurgården Fotboll beklagar att du som besökare drabbades, direkt eller indirekt, av upploppet vid söndagens derby mot AIK.
Detta är något vi ser oerhört allvarligt på och som förtar en stor del av glädjen över derbysegern. Ingen åskådare ska behöva lämna läktaren på grund av rädsla eller för att deras säkerhet är hotad, då har vi som arrangör misslyckats.
Det som nu sker är att Djurgården Fotboll, tillsammans med AIK och Polismyndigheten, utvärderar rutiner och förberedelser för att se om vi har brustit i vår planering eller genomförande. Detta för att undvika att det som inträffade igår inte upprepas.
Vi kommer att göra allt vi kan för att du som supporter alltid ska känna dig trygg och säker på Tele2 Arena. Utan er inget Djurgården!
Djurgården Fotboll