IFK VÄRNAMO - DJURGÅRDEN
Lördag 8 juli kl. 15:00, Finnvedsvallen

Truppstatus
– Elliot Käck är den enda spelaren som inte är uttagningsbar, meddelar Djurgårdens naprapat Kalle Barrling.
Ackumulerade varningar* i Allsvenskan
5 varningar: Rasmus Schüller
3 varningar: Hampus Finndell (missar matchen)
2 varningar: Haris Radetinac, Besard Sabovic
1 varning: Marcus Danielson, Oskar Fallenius, Piotr Johansson, Jesper Löfgren, Jacob Widell Zetterström.
* Om en spelare gjort tio på varandra följande matcher utan varning i serien annuleras en tidigare varning.
Spaningar
- Skön trepoängare i omstarten mot Varberg ger medvind inför lördagen.
- Nyförvärvade vänsterbacken Rami Kaib är spelklar till matchen ochh gjorde sin första träning under torsdagen.
- Felix Vá och Musa Gurbanli har dock inte anslutit till laget än.
- Hampus Finndell är avstängd efter tre gula kort.
- Elias Andersson har nyligen gjort klart med Lech Poznan men var tillbaka i träning på Kaknäs under torsdagen.
- Rasmus Schüller, Haris Radetinac och Besard Sabovic står samtliga på fem/två varningar och missar matchen mot MFF om de drar på sig ett gult kort.

Tränarkollen
Kim Bergstrand inför matchen:
– Vi måste komma upp i nivå när det gäller bortamatcherna mot de på papperet mindre lagen. Så det är viktigt rent mentalt att vi kommer in med rätt attityd direkt från start, konstaterar Kim som har kunnat glädja sig åt en hög träningsnärvaro ute på Kaknäs.
– So far so good, vi hade en bra träning i onsdags och även idag. Så jag hoppas att vi kan göra det lika bra på fredag också. Vi har i stort sett alla med i träning under torsdagen där Rami Kaib var med och Elias Andersson tillbaka igen. Det vara bara Hampus Finndell som körde lite kortare på grund av en skavank. Annars har vi många som är uttagningsbara till matchen.

Om IFK Värnamo
- På elfte plats i tabellen med 15 poäng.
- Utlånade Albion Ademi satte sitt första allsvenska mål för Värnamo när Degerfors besegrades med 2-0 i förra omgången.
- Likaledes DIF-bekante Gustav Engvall är lagets bästa målskytt med fyra mål i serien.
Kim Bergstrand om Värnamo
– Om vi gör saker bra så tror jag att det kan bli en rolig match. Värnamo är ett lag som är otroligt lojala mot sin spelidé och kanske det lag som, tillsammans med Häcken, är skickligast på att hålla bollen i Allsvenskan. Otroligt passningsskickliga och välorganiserade i sin speluppbyggnad. Dessutom har de några spelare med riktigt bra individuell kvalitet som till exempel Gustav Engvall och Oscar Johansson.
– För vår del krävs ett väldigt lojalt och hårt försvarsarbete över hela planen. Det kommer att vara viktigt för om man öppnar lite ytor där Värnamo kommer en mot en är de väldigt skickliga. Utöver det behöver vi ha ett ganska snabbt anfallsspel.
Tidigare allsvenska möten lagen emellan:
IFK Värnamo - Djurgården 0-0, Allsvenskan aug 2022
Djurgården - IFK Värnamo 5-0, Allsvenskan juli 2022
Matchen visas på discovery+, beställ ditt abonnemang här så gynnar det DIF Fotboll.