Företag

DIF till semi i RFL efter dramatisk kvartsfinal

  • Övriga lag
  • Futsal
  • 19 feb 2022

Mål i förlängningen av Rebecca Rolin och Madeleine Stegius gav DIF seger med 4-3 mot Hittarps IK.

Efter 3-3 mot Hittarps IK i den första kvartsfinalen i slutspelet av RFL (Regionala Futsalligan) var det vinst som gällde för DIF för att säkra ett avancemang till semifinalen. Upplagt för dramatik i Hjorthagshallen med andra ord och Djurgården fick onekligen slita hårt för avancemanget i en nervkittlande match. 

Hittarp tog ledningen med 1-0 men Djurgårdens målmaskin Madeleine Stegius kvitterade på straff i 12:e minuten. Strax efter slog dock Merima Allbasic till för gästerna som kunde gå till halvtidsvila i ledning 2-1.

I andra halvleken var det kvitteringsjakt som gällde för DIF och det blev en rejäl pärs där utjämningen kom först i sista minuten av matchen då Linda Lundström satte ett mycket efterlängtat mål till 2-2.
Strax efter blåstes matchen av och förlängning väntade där Djurgården var starkast och mål av Madeleine Stegius och Rebecca Rolin innebar till slut seger med 4-3.

En härlig vinst och nu närmast väntar semifinal med ett nytt rafflande dubbelmöte i jakt på en efterlängtad SM-pokal.
19 februari, lördag 19:00Hjorthagshallen

DjurgårdenHittarps IK
4-3 (1-2)

Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat