Oavgjort och målrikt i Norge
- 11 nov 2004
Det blev en fantastisk match när Djurgården mötte Rosenborg i Royal Leagues första omgång. Åtta mål och spänning från start till mål, vad mer kan man begära? Ja, det skulle ju vara en djurgårdsseger, men en poäng borta mot Rosenborg får man väl föröka överleva.
Men Djurgården slutar aldrig att överraska. I slutet av halvleken får Patrick Amoah till ett perfekt inlägg till Tobias Hysén som kanske inte får sin bästa träff, men ändå får bollen i mål. Minuterna senare slår Hysén en hörna direkt i mål, med stor hjälp av Elias Storm som stressar Rosenborgs målvakt.
I andra halvlek tar Rosenborg åter ledningen. Men Djurgården har ett par lyckliga minuter. Först gör Elias Storm en otrolig insats och nickar in en hörna, minuten senare får supertalangen Amoah tag i en retur som han på volley placerar otagbart i mål. Djurgården är för första gången i matchen i ledning.
Rosenborg pressar, slår bollar på mållinjen och en straff i stolpen, men även Djurgården har en riktigt bra chans där Markus Johannesson får felträff. Men så, på två minuters övertid, kämpar Rosenborg in en kvittering. Det är inte orättvist, men oj vad nära Djurgården är att vinna matchen. Efter matchbilden ska man dock vara nöjda med oavgjort, vilket ju faktiskt är en riktig prestation borta mot Rosenborg.
Kanal 5 valde att visa matchen mellan IFK Göteborg och FC Köpenhamn. Det blev en halvinspirerad match mellan två typiska 4-4-2-lag, ett mål fick tittarna se. Det var inte första gången i höst som man valde bort Djurgårdens matcher. När DIF var millimetrar ifrån att hämta in Utrechts 4-0 i UEFA-cupen för en dryg månad, det blev 3-0 i en otrolig match på Råsunda, valde kanalen att visa när Elfsborg spelade 0-0 mot Dinamo Zagreb. Kanske dags att fundera på hur man väljer vilka matcher man ska visa på kanalen?
Royal League, omgång 1
Rosenborgs BK-Djurgårdens IF 4-4 (2-2)
1-0 Brattbakk (14)
2-0 Brattbakk (17)
2-1 Hysén (39)
2-2 Hysén (42, officiellt Elias Storm)
3-2 Helstad (61)
3-3 Storm (71)
3-4 Amoah (72)
4-4 Helstad (91)
Statistik
Bollinnehav: 57-43
Skott totalt: 33-14
Skott på mål: 15-8
Hörnor: 14-7
Frisparkar: 6-10
Stefan Rehn, tränare
De har en jäkla rörelse från start och gör ju också två mål. Då kände man att nu måste vi hålla i det här ett tag och dessutom försöka peta in ett mål. Sen gör vi två mål och då känns det som om fotboll är ganska så kul. I andra halvlek är det ju chanser åt båda håll och visst, de har många chanser och de är bra, men samtidigt känns det ju lite tråkigt att förlora när vi lyckas hålla vår ledning så länge. Men ändå, det var ju rätt kul det här, det måste ju ha varit riktigt roligt för dem som såg matchen. Poäng borta mot Rosenborg, det får man väl dessutom vara rätt nöjd med.
Jonas Riedel © DIF Fotboll