Företag

Supportertemp: Robin Johansson

  • 22 mars 2005

Robin Johansson, 29, sitter på Lidingösidan på Stadion. Därifrån har han tänkt sig att se Djurgården utmana Malmö FF och IFK Göteborg om guldet.


Robin, var på Stadion finns du på matcherna?
- Jag finns på dansgolvet på sektion E.

Nu är det mindre än tre veckor kvar till premiären på Stadion, hur är din premiärpuls?
- Den är jämförbar med en treårings kvällen innan julafton.

Hur kommer din uppladdning att vara premiärdagen?
- Sång och öl i glada djurgårdsvänners lag. Förhoppningsvis hinner man med att besöka ett flertal av pubarna i närområdet.

Hur känns det att vi är tillbaka på Stadion?
- Ovärderlig. Identiteten är oerhört viktig. I och med återkomsten till Stadion är jag övertygad om att glädjen och vår sedan tidigare suveräna stämning kommer tillbaka.

Vad har du för förväntningar på publiken under säsongen?
- Förhoppningar i stil med 2001-2002. Förväntningarna är minst samma kaliber som vi höll 2003.

Häcken, med nyförvärv som Töfting och Lucic, står som premiärmotståndare. Hur går det i matchen?
- Det blir 5-1 till Djurgården.

Hur tror du säsongen kommer arta sig för Blåränderna?
- Jag tror Djurgården kan överraska många genom att på allvar sätta press på de två förmodade toppkandidaterna MFF och Göteborg, även om det inte räcker enda fram. Jag hoppas på gruppspel i UEFA och att vi försvarar cupguldet.

Vilka spelare tror du kommer vara mest tongivande under året?
- Ibrahim Ba, Kári Árnason och förhoppningsvis Jeppe Blomqvist.

Foto: Carl-Erik Paulin
Skytteligavinnare?
Vilket av nyförvärven tror du mest på?
- Ba

Vem vinner interna skytteligan?
- Hysén Jr.

Ok, något mer du vill säga?
- Sjung för Djurgår´n, hemma som borta, oavsett resultat. Visa färgerna! Går det tungt och känns jobbigt är det bara att påminna sig själv om var storklubben från Solna befinner sig så känns allting genast mycket bättre.


Jonas Riedel © DIF Fotboll

Senaste nyheter