Företag

Anders Grönhagen ny headcoach

  • 29 sep 2006

Anders Grönhagen, med förflutet som både spelare och tränare i Djurgården, tar från och med i dag över som headcoach för Djurgården. Kontraktet gäller i tre månader. Kjell Jonevret lämnar därmed uppdraget som headcoach för att på heltid arbeta med sina övriga uppdrag inom Djurgården.

Kjell Jonevret lämnar i dag ansvaret som headcoach för Djurgården, men kommer att fortsätta med sina övriga arbetsuppgifter i föreningen. Kjell har hela tiden haft spelarnas, ledarnas och styrelsens förtroende. Under hösten har han, trots detta, meddelat styrelsen sin önskan om att kliva av sin roll som headcoach. Styrelsen har full förståelse för Kjells ställningstagande.
- Jag gör det främst för att jag känner att pressen på laget blir ännu större med mig som headcoach, för lagets bästa, menar Kjell själv.

Ny headcoach blir en Djurgårdsprofil, tidigare spelaren och tränaren Anders Grönhagen. Detta blev klart på torsdagen.

Kontraktet med Anders Grönhagen gäller i tre månader, därefter kommer Djurgården att utvärdera läget och säsongen och planera för en långsiktig plan för den sportsliga organisationen.


© DIF Fotboll

Senaste nyheter