Företag

Komac klar för Djurgården

  • 27 juni 2006

Den slovenske landslagsmannen Andrej Komac är klar för Djurgården. Kontraktet är på tre år.

Andrej Komac
Andrej Komac, som förra veckan var på besök hos Djurgården, har nu skrivit på ett treårskontrakt. Mittfältaren Komac kommer i Djurgården att spela med tröja nummer 22.
- Vi är överens med både spelaren och klubben. Andrej är en mycket duktig spelare med många landskamper för Slovenien. Han var här och bekantade sig med klubben och både han och vi var nöjda efter den tiden. Han kommer omedelbart att kunna konkurrera om en plats i startelvan och blir en mycket bra förstärkning inför både Allsvenskan och Champions League, säger Djurgårdens klubbdirektör Bosse Andersson.

Andrej är spelklar för Djurgården till det allsvenska mötet med Elfsborg i juli. Han ansluter till truppen nästa måndag.
- Djurgården har uppträtt mycket professionellt från första början, från styrelseordförande till lagledningen. De har frågat mig noga om både de sociala och de fotbollsmässiga bitarna, det har känns bra. Djurgården är en klubb med höga ambitioner som siktar på att både vinna Allsvenskan och på att göra bra ifrån sig i Europa, det tilltalar mig. Nu längtar jag efter att få representera Djurgården på planen, säger Komac om övergången.


Fakta
Namn: Andrej Komac
Född: 791204
Tröja: 22
Nationalitet: Slovenien
Längd/vikt: 176/72
A-landskamper: 14
Nuvarande klubb: ND Gorica, Slovenien
Tidigare klubbar:
07/2005 - 12/2005 CS Mar

Senaste nyheter