Ingen lösning med Dahlberg
- 4 jan 2010
Djurgården och Mikael Dahlberg har inte hittat någon gemensam lösning för ett nytt kontrakt.
Kontraktsförhandlingarna mellan Djurgården och Mikael Dahlberg har inte nått någon lösning. Det betyder att Djurgården nu tittar på andra alternativ.
Mikael kom till Djurgården inför säsongen 2007 och har gjort 73 allsvenska matcher och sex mål i Djurgården. Han har spelat i anfallet, på mittfältet och i backlinjen, allt efter hur tränarna har önskat och utan att klaga. Han har dessutom varit en ledare som stått upp när det gått emot.
- Mikael har varit viktig för Djurgården, inte minst under hösten då han klev fram som en riktig ledare, både på och vid sidan av planen, menar Stefan Alvén.
Djurgården Fotboll tackar Mikael Dahlberg för hans tid i Djurgården och önskar lycka till i den fortsatta karriären.
Jonas Riedel © DIF Fotboll