Företag

Skadad Johansson vilar

  • Herrar
  • A-lag
  • 16 sep 2000

Djurgården får klara sig utan den offensiva mittfältaren Andreas Johansson i måndagskvällens match mot Öster på Stadion.

”Adde” har länge besvärats av ömmande ljumskar och tränarna Åkeby/Lukic väljer därför att låta honom vila. Det betyder att Stefan Rehn, precis som under den sista halvtimmen mot Café Opera, spelar offensiv central mittfältare medan Abbe Barsom tar Rehns plats på höger mittfält. Till vänster spelar som vanligt Mikael Dorsin som numera kan titulera sig U21-landslagsman.

Markus Karlsson är tillbaka efter avstängning och går in på vänsterbacken. Högerbacken Niclas Rasck har varit krasslig under veckan som gått och kan komma att ersättas av Richard Henriksson.

Även Samuel Wowoah har stått över ett par träningspass och där är det baksidan av låret som spökar igen. Wowoah ser dock ut att kunna spela vilket ger följande högst preliminära startelva: Shaaban – Rasck, Eriksson-Ohlsson, Karlsson – Barsom, Pehrsson, Rehn, Dorsin – Bärlin, Wowoah, Gallo

gamla.dif.se har fått många frågor om reseklubbens omskrivna supporterresa till Landskrona. Det är inte alls så att resan ställs in, däremot använder man buss som transportmedel i stället för tåg. För att gå runt ekonomiskt med en resa med eget bokat tåg krävs att ett väldigt stort antal supportrar åker med och i dagsläget vet man inte hur attraktiv denna match kommer att bli.

18 september, måndag 19:00Stockholms Stadion

DjurgårdenÖsters IF
1-0 (1-0)

  • MålskyttarStefan Bärlin 41'
  • Gula kortStefan Rehn
  • Publik 5125 (Stockholms Stadion)
Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat