Akademin stärker upp med välbekanta profiler
- Ungdom
- Akademi
- 4 feb 2025
Akademichef Joel Riddez guidar inför den kommande säsongen där välbekanta Philip Hellquist och Emir Kujovic kliver in på ledarsidan i DIF PA19 samtidigt som det blir nya huvudtränare i PA17 och PA16.
Akademifotbollens primära syfte är givetvis att utveckla elitspelare, men goda resultat för lagen är en trivsam bonus som ökar attraktionskraften i verksamheten. För Djurgårdens del blev det ett resultatmässigt starkt år på pojksidans äldsta block där DIF PA19 tog brons i P19 Allsvenskan, DIF PA17 spelade hem ett SM-silver i P17 Allsvenskan medan DIF PA16 tog sig till semifinal i SM-slutspelet.
Fina fjädrar i hatten för akademichef Joel Riddez – som även är utvecklingschef för pojkar 16-19 – och som lagt mycket krut på att optimera förutsättningarna inför säsongen 2025 där ett antal nya ledare nu är på plats.
– Vi välkomnar Philip Hellquist tillbaka till Djurgården som assisterande tränare i PA19. Philip har varit med oss sedan december, då Agon Mehmeti flyttade upp till A-laget. Nu har vi lyckats knyta upp honom över hela året och han kommer att jobba nära huvudtränare Ernesto Sivodedov.
– Det finns många fördelar i det här upplägget och Philip var väldigt uppskattad när han kom hit i december. Han har med sig erfarenhet från Täby FK, där han varit med på tränarsidan i gymnasiet. Philip har ju en egen Djurgårdsbakgrund som akademispelare, där han sedan blev elitspelare i vårt A-lag med efterföljande proffskarriär. Så han blir ett väldigt bra komplement och stöd för spelarna, förklarar Joel som även välkomnar Emir Kujovic tillbaka in i akademin.
– Vi kommer att plocka in Emir Kujovic som ett individuellt stöd för spelarna i PA19. Det blir inte samma omfång tidsmässigt som för Philip, men Emir ska vara med så mycket som möjligt under våren. Han har ju jobbat med PA19 innan men behövde ta ett break under en period. Nu går han igenom en tränar-utbildning för före detta elitspelare och är väldigt motiverad för att satsa. Vi får in en superbra karaktär och han är väldigt duktig med grabbarna.
När det gäller DIF PA17 och PA16 har ett ledarskifte genomförts med två nya huvudtränare på plats inför året.
– Det blev en ny organisation i och med att både Martin Andersson och Hannes Grönblad lämnade som huvudtränare i PA17 och PA16. Därmed såg vi över hur teamen skulle se ut och har tagit in Dimitris Giantsis som tränare för PA17. Han har tränat Vasalund i division 1 och gjort det bra där samt varit i Akropolis innan dess. I övrigt har Dmitris haft en elitkarriär som spelare i Grekland och varit väldigt lovordad på de ställen där han varit ledare. Han är även en duktig individuell tränare, så det ögat finns också.
– Vi kompletterar Dmitris med Kuje Latifi som tidigare har jobbat med blocket 13-15 och som nu är redo för att utmanas genom att jobba med PA17. Han kan föreningen på ett bra sätt och kommer att bli ett väldigt bra stöd till spelarna. Så det bildar ett spännande team ihop, konstaterar Joel och går vidare till det yngsta laget i hans block.
– När det gäller PA16 är Tom Ollig ny huvudtränare. Han ansluter från Hammarbys akademi och det finns fördelar med att han vet hur akademifotbollen bedrivs i Stockholm. Han är väldigt organiserad, noga och ambitiös och kommer in med en bra energi. Tillsammans lyckades vi behålla Javier Donado i föreningen, som tidigare var i PA17 under hösten. Han gjorde ett jättefint jobb med spelarna där och har ett bra individuellt öga. Så han och Tom kompletterar varandra bra i PA16.
I övrigt finns det en rutinerad stomme av specialister som har trimmats ihop över tid.
– Teamet i övrigt är intakt i blocket 16-19 med fystränare Aleksandar Cvetanovic samt Edward Fonsell och Niclas Dymling som naprapater. Sedan kommer Felipe Ghiglione vara med någon dag i veckan och hjälpa PA16 med fysen. Vi behåller även Fredrik Björnsby som målvaktstränare, det är viktigt att vi har rutinerad personal på plats som gör att vi kan behålla kulturen i blocket. Sedan kommer det givetvis att ta lite tid att kaibrera de nya rollerna, men det känns spännande och det blir mycket ny energi in i föreningen.
För Joels del går mycket tid till rollen som akademichef, men han lägger stort fokus på utvecklingen i P16-19.
– Jag är ju personligen mest involverad i de tre äldsta lagen och det har varit en spännande start på året. Vi gjorde en övergång nyligen med Mario Amini till danska Midtjylland och det märks att vi har väldigt många duktiga fotbollsspelare i verksamheten. Vi är dock lite yngre än vad vi brukar vara och har inte lika många spelare i trupperna. Så det krävs ett gott samarbete i år på alla håll för att det ska bli bra, berättar Joel som ser många uppsidor med sammanslagningen av pojk- och flicksidan av akademin.
– Dels har vi kunnat tillsätta två utvecklingschefer, vilket är resurser som har tillkommit på grund av att vi har slagit ihop pojkar och flickor. Så det är en stor fördel att vi har kunnat vara ”hands on” på blocket 10-12 med Jacob Fowler och block 13-15 med Afnan Khabiri. Det gör att de kan vara mer aktiva och träna tränarna för att säkerställa en röd tråd genom 10-19.
– Sedan är det positivt att vi har kunnat ha samma specialister på fys- och målvaktssidan för både pojk- och flicksidan. Lite barnsjukdomar blir det ju alltid i början, men när de försvinner och alla hunnit komma in i sina roller kommer det här att bli väldigt bra. Fast rent generellt har vi ändå fått en bra start sett till att så pass mycket är nytt.
Ett starkt fjolår syns i backspegeln på pojksidan när det gäller U-landslagsspelare och SM-medaljer för de äldsta pojklagen. En nivå som Joel siktar på att hålla även i år.
– Det var maxat att vi hade 20 spelare som gjorde U-landskamper 2024. Det kan vara svårt att uppnå varje år, men det är jätteviktigt att vi bibehåller den utväxlingen och vår målsättning är ju att fortsätta att leverera många spelare på högsta nivån.
– Ser man till de spelare födda 05 och 06 som lämnar nu så hamnar de flesta på bra platser i elitfotbollen. Sedan gäller det ju att knyta ihop säcken med A-laget och bygga en tydligare struktur med den bryggan över dit. Men den biten ska vi jobba hårt med under säsongen, summerar Joel.