Företag

Kommande motståndare: Chelsea FC

  • Herrar
  • A-lag
  • 28 apr 2025

Klassiskt engelskt motstånd väntar i semifinalen av UEFA Conference League. Här hittar du en kort historik om London-laget samt en genomgång av trupp och taktik med Pelle Olsson.

Efter den oförglömliga dramatiken i Wien är nu Djurgården framme i en minst sagt spektakulär semifinal i UEFA Conference League. Engelska storklubben Chelsea, som bilades 1905, står för det kommande motståndet och en presentation av motståndet är snudd på överflödig med tanke på lagets dignitet och meriter.

Icke desto mindre kan det vara på plats med en kortfattad översikt över triumferna där sex ligaguld bärgats, från den inledande titeln i engelska ligan 1954-55, till en storhetsperiod efter millenieskiftet – i nuvarande Premier League – med guld 2004-05, 2005-06, 2009-10, 2014-15 samt 2016-17.

Utöver det har åtta pokaler lyfts i FA-cupen, även där med tonvikt på 00-talet där det blev ”The Double” (med liga- och cuptriumfer) 2009-10 och där den senaste cuptiteln bärgades 2017-18. Till trofésamlingen tillkommer fem ligacuptitlar samt fyra vinster i FA Community Shield.

I årets upplaga av Premier League jagar Chelsea en Champions League-plats där laget (i skivande stund)  ligger på femteplats – med en match mer spelad än sexan Nottingham som möter Manchester United under måndagkvällen.
Chelseas senaste hemmamöte i PL mot Everton innebar vinst med 1-0 i en tät drabbning där Nicholas Jackson avgjorde med sitt första mål på tolv matcher, noterbart är även att lagets storstjärna Cole Palmer (bilden nedan) nu är uppe i 17 raka matcher utan nätkänning. 

Chelsea i Europa

När det gäller det europeiska cupspelet finns det gott om titlar även där. Chelsea vann Champions League både 2011-12 samt 2020-21 och i Europa League har det också skördats två mästerskapstitlar 2012-13 och 2018-19.
I övrigt finns ytterligare guldströssel med två titlar i klassiska Cupvinnarcupen samt ett par troféer i UEFA Super Cup samt en i FIFA Club World Cup.

Matchandet i årets upplaga av Conference League inleddes med kval till ligafasen där schweiziska Servette besegrades hemma med 2-0 och en uddamålsförlust på bortaplan med 2-1 räckte ändå för avancemang.

I ligafasen av UECL gick Chelsea rent med sex raka segrar mot Gent, Panathinaikos, Noah, Heidenheim, Astana och Shamrock Rovers och 26-5 i målskillnad. Därefter följde åttondelsfinal mot FC Köpenhamn där två uddamålssegrar (2-1 borta och 1-0 hemma) krattade för kvartsfinal mot välbekanta Legia Warszawa. ”The Blues” inledde kvartsfinalen med en solid vinst med 3-0 på bortaplan, men fick se sig besegrade med 2-1 på Stamford Bridge. Det sammanlagda resultatet 4-2 räckte dock gott för vidare avancemang.

 

Trupp & Taktik med Pelle Olsson

För många fotbollsintresserade inom Djurgårdsfamiljen, samt de nästan 200 000 svenskar som spelar Fantasy Premier League, finns en god koll på Chelseas trupp. Men allra bäst koll har sannolikt scouting-nestor Pelle Olsson som varit på plats i England för att kartlägga Londonlagets spelarmaterial samt taktiska förehavanden.
– Chelsea organiserar sig i 4-2-3-1 i försvar och ibland blir det 4-2-4. De vill gärna  pressa högt, men har inga problem att falla ner och försvara lågt och kompakt. I anfallet har man jobbat med tre olika modeller i speluppbyggnaden; dels med tre mittbackar och två centrala mittfältare eller så jobbar man med 3+1, alternativt två mittbackar och två centrala mittfältare.
– Sedan roterar de nästan alltid in högerbacken i en inre mittfältsposition när man bygger upp spelet, där det ofta är Reece James som kommer upp bredvid en av de centrala mittfältarna. Längst fram har man två breda yttrar och en spetsforward samt två eller tre spelare i ytan bakom anfallaren, beroende på hur många man använder i speluppbyggnaden.
– Cole Palmer är ju ofta en av de spelarna som finns i ytan bakom. Han har varit med en del i Conference League-spelet ihop med några av de riktigt namnkunniga spelarna, som till exempel Jadon Sancho. En av de spelare som gjort många matcher i UECL är Christopher Nkunku som har spelat nio matcher i UECL. Annars är det unge Tyrique George och mittfältaren Kiernan Dewsbury-Hall som har spelat mest i Europa, där båda gjort tio matcher i Conference League.

Totalt sett har speltiden i det europeiska cupspelet 24/25 varit fördelad på väldigt många olika Chelsea-spelare, enligt Pelle.
– Man har använt 34 spelare i Conference League sedan i höstas och ganska många av de spelarna är nu utlånade sedan januarifönstret. Så det går att smalna av lite kring vilka som är möjliga spelare på torsdag.
– När man spelade mot Legia Warszawa senast så behöll man bara fyra spelare i ligaomgången mot Fulham som jag var och såg live. Chelsea är ju i ett läge i Premier League där de slåss om ett avancemang till Champions League, vilket är väldigt viktigt för dem. Det är stort fokus på det i England just nu och en kamp som lever hela vägen in i slutet av säsongen med stora klubbar inblandade.
– Sedan kommer Chelsea självklart att vilja vinna Conference League, men vad det innebär i laguttagningen på torsdag är svårt att sia om. Sannolikt tänker man som tidigare att de som satt på bänken senast mot Everton kommer in och startar. Exakt vilka det blir är dock svårt att spekulera i.

Att truppen är proppfull av skickliga spelare är ett odiskutabelt faktum och startelvan blir som sagt svår att lista ut.
– Anfallaren Nicolas Jackson har ju inte spelat mycket i Europa-matcherna, medan Noni Madueke har spelat tre UECL-matcher; men han har startat i de senaste PL-omgångarna. Jag skulle ändå gissa på att Sancho, George, Palmer och Nkunku – om han är tillbaka – skulle kunna vara aktuella på torsdag. Så några namnstarka spelare blir det nog, men exempelvis mittfältarna Enzo Fernandez och Moses Caicedo har inte spelat mycket i Conference League hittills.
– Ser man till mittbacksparet som har spelat mest i Conference League är det Benoit Badiashile och Tosin Adarabioyo, två stora mittbackar som likt Rapid Wien-försvararna är på runt 1,95 båda två. De kan vara aktuella, jämfört med ordinarie Premier League-defensiven där Trevoh Chalobah och Levi Colwill spelat mest. Sedan har de ju spanske Marc Cucurella, en vänsterfotad vänsterback samt en allround-spelare som har olika roller i speluppbyggnaden. Han kan vara både indragen vänsterback eller ha en högre position med spelbredd längst fram. En väldigt aktiv spelare som spelat ganska många av Conference League-matcherna och han kan mycket väl starta på torsdag.
– I målet brukar de ju spela med Filip Jörgensen i Europa-matcherna, en svensk/dansk målvakt som är uppvuxen i Spanien. Så för att summera blir det svårt att spekulera i vilken elva som väntar, men det enda vi vet med säkerhet är att det kommer att vara spelare av hög klass som vi möter.

Formmässigt ligger Chelsea bra till och är obesegrade i de fem senaste Premier League-matcherna.
– De är givetvis ett otroligt bra lag som väntar. De förlorade visserligen mot Legia Warzsawa senast hemma, men det är den enda förlusten de haft i Conference League. Chelsea vann alla matcherna i ligafasen av UECL och har gjort ungefär vad som behövts för att ta sig hit, vilket är en nivå de lär fortsätta att sträva efter.
– Ser man på enskilda resultat mot till exempel FC Köpenhamn blev det 1-0 hemma och sedan 2-1 borta. Det var en ganska jämn match på Stamford Bridge, sett till xG som var ganska lågt från båda lagen. Men Chelsea lägger sig ofta på den nivå som krävs och har haft god kontroll på matcherna ändå, vilket märks i spelstilen som är väldigt kontrollerande. Så var det i senaste ligaomgången mot Everton där de kontrollerade hela matchen och vann knappt, men ändå klart. Just nu är ju matcherna i Premier League väldigt viktiga och med två raka uddamålssegrar mot Fulham och Everton har de ju skaffat sig ett bra läge. Så vi får se vad vi har framför oss nu på torsdag.

Arenan

Chelsea spelar sina hemmamatcher på Stamford Bridge – en anrik arena som invigdes redan 1877 och hemvist för London Athletic Club som praktiserade friidrott där fram tills 1905 då Chelsea grundades och började spela sina matcher där.
Arenan har givetvis moderniserats sedan dess och nuvarande publikkapacitet ligger på 40 173 åskådare, vilket gör det till den nionde största Premier League-arenan och den elfte största arena fotbollsarenan i England.

 

Biljetterna för Djurgårdare till både hemma- och bortamatchen sålde slut omedelbart och svar på de vanligaste frågorna kring försäljningen hittar du i artikeln nedan.

1 maj, torsdag 21:003Arena

DjurgårdenChelsea
0-0

Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat